U sklopu programa ERASMUS+ pokrenut je projekt EcoQuest na temu klimatskih promjena.
Izvješće Europske komisije iz 2022. godine pod nazivom "Obrazovanje za ekološku održivost'' otkrilo je da mladi vide ekološke izazove kao hitne, osobne i inspirativne. Međutim, unatoč njihovoj visokoj svijesti o klimatskim promjenama i potrebi za djelovanjem kako bi im se suprotstavili, osjećaju se bespomoćno zbog prevelikih razmjera problema i često smatraju da na svojoj razini ne mogu puno učiniti.
Danas je edukativna vrijednost video igara dobro prepoznata i priznata u mnogim pedagoškim kontekstima. Međutim, edukativne igre ponekad zaboravljaju biti zabavne i uključujuće, a poznate igre koje mogu doprinijeti ekološkom djelovanju nisu koncipirane kao obrazovni resursi te nedostaje primjenjivost za osobe koje rade s mladima. Nadalje, nisu svi upoznati s igrifikacijom, a s porastom tehnološke transformacije, prepreka digitalnoj pismenosti mora se riješiti u obrazovanju.
Projekt Eco Quest - Narrative Video Game on Climate Change ima za cilj unaprijediti obrazovanje o zelenoj tranziciji i održivom razvoju stvaranjem narativne video igre koja će poučavati o klimatskim promjenama, EU-ovim zelenim politikama i o tome kako mladi mogu imati aktivnu ulogu. Kroz jednostavnu, interaktivnu i impresivnu igrivost, ova će igra biti dostupna svim učenicima i povezat će svoj obrazovni pristup s europskim programima putem pedagoškog vodiča i podržavajućih edukativnih aktivnosti za nastavnike i trenere kako bi iskoristili sve prednosti naše inicijative.
Projektni rezultati:
- Pedagoški vodič za osobe koje rade s mladima kojem je cilj angažirati mlade u važnim raspravama o održivosti i ljudskom utjecaju na okoliš kroz pripovijedanje i igriifikaciju.
- Narrativna video igra o klimatskim promjenama. Interaktivni alat koji putem igre, iskustvenog učenja i pripovijedanja poučava mlade o klimatskim promjenama i EU prilikama pružajući im bolji pristup zelenom obrazovanju.
- NIz od 8 podržavajućih edukativnih aktivnosti kako bi se pružila podrška i smjernice trenerima za implementaciju rezultata ovog projekta u praksi.
Nositelj projekta: Európsky Dialóg – European Dialogue (Trnava, Slovačka)
Projektni partneri:
- SCS LogoPsyCom (Mons, Belgija)
- YuzuPulse (Tourcoing, Francuska)
- Udruga Zelena Istra - Association Green Istria (Pula, Hrvatska)
Trajanje projekta:
Od 1. travnja 2024. do 31.ožujka 2025.
Financira Europska unija. Izražena stajališta i mišljenja su samo autorova i ne odražavaju nužno one Europske unije ili Izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.