Zelena Istra s partnerima izdala smjernice za pokretanje projekata ponovne uporabe u zajednici „Kickstart Reuse”
Okolišne organizacije okupljene u projektu Communities Go Circular / Kružne zajednice - Zelena Istra i Zelena akcija iz Hrvatske, Ekologi brez meja i KNOF iz Slovenije te Zero Waste Italy iz Italije, u rujnu 2024. izdale su priručnik pod nazivom „Kickstart Reuse – smjernice za pokretanje projekata ponovne uporabe u zajednici”.
Ovaj priručnik namijenjen je građanskim inicijativama, organizacijama civilnog društva i lokalnim vlastima koje žele uspostaviti i unaprijediti projekte ponovne uporabe unutar svojih zajednica. Osmišljen s namjerom da nadahne i pruži podršku, priručnik opisuje praktične korake za pokretanje reuse projekata i uspješne primjere organizacija koje su sudjelovale u projektu Kružne zajednice / Communities Go Circular.
Priručnik detaljno opisuje pet projekata ponovne uporabe koje organizacije uključene u projekt uspješno provode u svojim lokalnim zajednicama: repair café, popravljaonicu bicikala, centre za ponovnu uporabu, trgovine rabljenom robom i festivale ponovne uporabe, uz pregled njihovih aktivnosti i savjete o tome kako pokrenuti ove prakse u lokalnim zajednicama.
Smjernice se bave i „pravom na popravak”, naglašavajući njegovu važnost u unapređenju održive potrošnje i smanjenju nastanka otpada. Primjenom savjeta i informacija sadržanih u priručniku u lokalnim zajednicama mogu se razviti učinkoviti programi ponovne upotrebe koji pridonose održivijoj budućnosti.
Dostupan je u elektroničkom formatu na četiri jezika: hrvatskom, engleskom, slovenskom i talijanskom. Tiskan je u maloj nakladi na engleskom jeziku, na ekološki prihvatljivom papiru izrađenom od invazivne biljke japanski čvorasti korov te tako pomaže u ograničavanju njezinog širenja.
Projekt Kružne zajednice / Communities Go Circular, u sklopu kojeg je tiskan priručnik, pokrenut je u okviru programa Europske unije „Građani, jednakost, prava i vrijednosti – CERV”. Tema projekta je ponovna uporaba i smanjenje nastanka otpada u okviru načela 4R (reduce, reuse, repair, recycle - smanji, ponovno upotrijebi, popravi, recikliraj).
Cilj je projekta pružiti edukaciju na temu popravka i ponovne uporabe, potaknuti otvaranje novih centara za popravak i ponovnu uporabu, umrežiti organizacije koje se bave ovim temama i poticati promjene u sustavu gospodarenja otpadom.
U projektu je sudjelovalo više od 1000 građana, zajedno s brojnim predstavnicima organizacija civilnog društva i donositeljima odluka. Kako bi se postigli ciljevi projekta, organizirano je 40 radionica za građane, uz dodatnih pet radionica za donositelje odluka i dionike; dva seminara za OCD-ove; četiri međunarodne konferencije u Puli, Krškom, Ljubljani i Capannoriju; dvije online kampanje za podizanje svijesti i niz zagovaračkih aktivnosti.
Nositelj projekta je Udruga Zelena Istra, a projektni partneri su: Ekologi brez meja, KNOF, Zelena akcija i Zero Waste Italy.
Financira Europska unija u sklopu programa „Građani, jednakost, prava i vrijednosti (Citizens, Equality, Rights and Values programme, (CERV)”. Izražena stajališta i mišljenja, međutim, odražavaju samo stajališta i mišljenja autora i ne predstavljaju nužno ona Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Za njih se ne mogu smatrati odgovornima niti Europska unija niti EACEA.