Pedagoški vodič za zeleno obrazovanje, nastao u sklopu projekta EcoQuest - Narrative video game, bit će dostupan za preuzimanje na engleskom jeziku od 30.10.2024 na web stranici projekta EcoQuest. Ovaj vodič je namijenjen svima koji rade s mladima i nudi alate i znanja potrebna za aktivno sudjelovanje mladih u očuvanju okoliša i borbi protiv klimatskih promjena.
Poglavlja koja su uključena u vodič:
Uvod u zeleno obrazovanje
Vodič započinje s osnovama zelenog obrazovanja, naglašavajući ključne ciljeve i načela. Također će obraditi kako stvoriti uključivo okruženje za učenje koje potiče ekološku svijest među mladima.
Razumijevanje Zemljine dinamike
Poglavlje koje se bavi ključnim pojmovima poput okoliša, ekologije, bioraznolikosti i klime. Objasnit će se učinci klimatskih promjena i raznolikost mikroklimatskih uvjeta, pružajući osnovno razumijevanje ovih pojmova.
Osnaživanje mladih i poduzimanje akcija
U ovom dijelu fokus je na sudjelovanju i zagovaranju mladih. Pružit će se alati za zagovaranje i javnu komunikaciju koji potiču mlade na preuzimanje inicijative u svojim zajednicama.
Medijska i informacijska pismenost
Poglavlje usmjereno na razvoj kritičkog razmišljanja i odgovornog korištenja podataka. U ovom dijelu bit će objašnjeni principi etičkog informiranja javnosti, koji su ključni za formiranje informiranih i odgovornih mladih pojedinaca.
Pripovijedanje i igrifikacija
Ključni elementi vodiča bit će korištenje igara i pripovijedanja kao inovativnih alata za obrazovanje. Primjeri korištenja videoigara u zelenom obrazovanju pružit će nove pristupe angažmanu mladih.
Politike EU-a u području okoliša i klime te mogućnosti sudjelovanja
Ovo poglavlje istražuje inovativnu primjenu video igara kao alata za obrazovanje o okolišu.
Vodič donosi praktične savjete i resurse koji će pomoći u obrazovanju i aktivaciji mladih u pitanjima zaštite okoliša!
Vodič na hrvatskom jeziku bit će dostupan za preuzimanje 11.11. 2024.
Financira Europska unija. Izražena stajališta i mišljenja su autorova i ne odražavaju nužno stajališta Europske unije ili Izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za sadržaj.